Umělci pomohli nemocným v Hospici Anežky České

V nedělní podvečer se v Žižkově sboru v Červeném Kostelci konal v rámci oslav 600 výročí od upálení Mistra Jana Husa uskutečnil benefiční koncert houslisty Bohuslava Matouška, Jaroslava Tůmy (varhany), slovem provázel národní umělec Josef Somr. Své umění věnovali nemocným v Hospici bez nároku na honorář.

Posluchači vyslechli čtyřvětou barokní skladbu od Georga Fridricha Händela – Sonata D-Dur pro housle a klavír. Krása nově restaurovaných varhan Žižkova sboru vynikla ve Fantazii pro varhany od Wolfganga Amadea Mozarta, jenž je představitelem klasicistního období. Romance f moll Antonína Dvořáka v podání obou interpretů vynikla výjimečnou melodickou krásou. Jaroslav Tůma předvedl své improvizační mistrovství na téma jednoho z nejstarších staročeských církevních chorálů ze 14. století Jezu Kriste, ščedrý kněže, jehož autorství je připisováno Janu Husovi. Na závěr zazněla technicky obtížná skladba pro housle a varhany od italského skladatele Tomase Antonia Vitali Ciaccona g-moll.

Mezi jednotlivými skladbami, zněl z úst národního umělce Josefa Somra přednes emotivně silných citací z díla M. J. Husa a Karla Čapka, jejichž apel má své místo i v dnešní společnosti. Věty doznívaly v myslích posluchačů a byly umocněny v podtextu tónů následující skladby. Citována byla například Modlitba M. J. Husa (úryvek):„Dej ducha odhodlaného, srdce nebojácné, víru pravou, naději pevnou a lásku dokonalou, abychom za tebe nasadili nejtrpělivěji a s radostí svůj život.“  Oslovila také Modlitba za pravdu Karla Čapka (úryvek): „ I po válce si mohou lidé a národy podat ruce, mohou si sebe rytířsky vážit a navázat vztahy důvěry, ale na bojišti lži nebude nikdy důvěry a cti. Každá lež zajde, ale zůstane po ní nenávist a opovržení. Za každou lží je úklad a násilí, každá lež je útok na bezpečí světa. Neboť jen bez lží se mohou lidé a národy dorozumět, ať mluví jazykem jakýmkoliv. Bože, vrať světu pravdu!“

Výtěžek koncertu doplněný dary činí 35 590 korun a pomůže vybavit Hospic Anežky České v Červeném Kostelci odlehčenými invalidními vozíky,“ říká Eva Wagenknechtová z Oblastní charity Červený Kostelec a dodává: „děkujeme interpretům, kteří své umění darovali pacientům v Hospici a partnerským firmám, z nichž bych jmenovala Zahradu Trees s.r.o. z Červeného Kostelce, která celou akci zorganizovala a sponzorovala, generálního partnera - firmu Saar Gummi z Červeného Kostelce, akci dále podpořila firma Gema Praha, Církev evangelická husitská Červený Kostelec, Náchodský Swing a studio Digital Media Publishing s.r.o. Praha. Všem upřímně děkujeme.“