Význam Světového dne hospicové a paliativní péče

V sobotu 12. října vzpomínáme Světový den hospicové a palitivní péče.Připojujeme se soutěží a výstavou "Šikovné ruce pro hospic 2013 aneb lidé lidem k aktivitám hospicového hnutí v naší republice, ale také na celém světě. Jejich smyslem je zvýšit povědomí a porozumění potřebám lidí, kteří žijí s životním omezením vlivem těžké nemoci, ale také získat část chybějících finančních prostředků na péči o ně. Pro zdravotníky je Světový den hospicové a paliativní péče dnem s novou výzvou ke stále větší vnímavosti potřeb nevyléčitelně nemocných.

Slovo ředitele Oblastní charity Červený Kostelec

Vážený čtenáři,

hospicová a paliativní péče usiluje o zlepšení kvality života lidí, jejichž onemocnění je ohrožuje na životě. Pomáhá též pečujícím rodinám řešit problém jejich těžce nemocných komplexně, aby byly zohledněny jejich fyzické, psychologické, sociální, právní a duchovní potřeby. Ojedinělou možnost v ČR nabízí Hospic v Červeném Kostelci, nemocný si zde může zvolit nejvhodnější formu hospicové léčby, tedy léčbu v lůžkovém hospici, ale i léčbu v domácím prostředí se svojí rodinou, kterou poskytuje Mobilní hospic Anežky České.

Šokující je, že 42% zemí světa nemá žádnou paliativní péči a 80% lidí na celém světě postrádá přiměřený přístup k léčbě bolesti (podle zprávy Světové aliance pro paliativní péči -Worldwide Palliative Care Alliance). Dnes má medicína ověřené znalosti a dovednosti v paliativní léčbě, avšak stále existují miliony lidí, zejména v rozvojovém světě, kteří žijí a umírají v bolestech a utrpení každý rok. Ani u nás, přestože za posledních 20 let zde vzniklo dalších 14 hospiců, není paliativní péče ještě dostatečně dostupná pro všechny. Za účelem podpory jejího rozvoje probíhá již řadu let druhou říjnovou sobotu Světový den hospicové a paliativní péče, pro který připravuje Hospic Anežky České letošní propagační akce.(viz pozvánky v kalendáři)

Je naší předností, že můžeme již 18. rokem prosazovat účinnou kvalitní péči v naší zemi pro ty z nás, kteří jsou limitováni těžkou nemocí, jsou nejvíce zranitelní a sami se nemohou podpory dovolávat. Hospic Anežky České, první hospic v ČR, byl a je modelovým zařízením, které poskytuje své zkušenosti s touto službou všem nově vznikajícím lůžkovým i mobilním hospicům u nás. Současně se snaží své služby stále rozvíjet v závislosti na potřebách nemocných. Děkujeme vám všem, kteří obětavě a s velkým pochopením naše zařízení vytrvale podporujete. Naše služba je možná právě díky vaší pomoci.

Ing. Mgr. Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec