Pilotní program VZP pro mobilní paliativní péči

Od dubna 2015 je Mobilní hospic Anežky České společně dalšími šesti poskytovateli mobilní paliativní péče součástí pilotního programu Všeobecné zdravotní pojišťovny, který má nastavit model financování mobilních hospiců a případnou úhradu za péči ze zdravotního pojištění. Prostřednictvím projektu budou průběžně zpracovávány podklady o finanční náročnosti péče o umírajícího člověka v domácím prostředí. Výsledky se budou porovnávat s náklady péče v nemocnicích a jiných zdravotních zařízeních.

Do pilotního programu vstupují následující mobilní hospice:

1. Diecézní charita Brno – pracoviště Rajhrad a Třebíč

2. Hospic sv. Alžběty – Brno

3. Centrum pro léčbu bolesti a paliativní medicínu – Zlín

4. Domácí hospic Cesta domů – Praha

5. Občanské sdružení Most k domovu – Praha a Praha-západ

6. Oblastní charita Červený Kostelec

7. Mobilní hospic Ondrášek – Ostrava

Podle stanoviska zástupců České společnosti paliativní péče medicíny by se proplácení hospicové péče v domácím prostředí mělo vyplatit a znamenalo by úsporu. Pilotní projekt má ověřit, že domácí hospicová péče je pro pacienta  v závěrečném stádiu nejen komfortnější, ale také ekonomičtější.

O dalším průběhu projektu vás budeme informovat.